Ženšen pravý

Tu si môžete kúpiť pestovaný ženšen pravý (Panax ginseng) upravený ako tzv koreň ženšenu červený (radix ginseng rubra)

Pôvod a pestovanie

Ženšen je dlhoveká rastlina. V prírode sa bežne dožíva veku 50-100 rokov, rovnako ako stromy, pod ktorými rastie. Prírodný ženšen pravý je na území svojho výskytu (Severná Čína, Kórea, Ďaleký Východ) zákonom chránený a obchod ním je medzinárodne zakázaný. Jeho cena na čiernom trhu je obrovská.

Na účely predaja sa ženšen pestuje. Ženšen vyžaduje zvláštne mikroklimatické podmienky (piesčitá, nezaplavovaná pôda, zatieni atď) a dospelosti dosahuje až vo veku 6 rokov. Cena zrelého 6-ročného ženšenu je preto neporovnateľne vyššia ako u bežných poľnohospodárskych plodín. 6-ročný ženšen nemožno dodať za cenu nižšiu než zodpovedá technickým požiadavkám pestovanie.

Pre veľmi lacné ženšenu sa preto používa kratšia doba pestovania: 4, 3 alebo aj 2 roky. Vzťah účinnosti mladých a dospelých ženšen nie je úplne objasnená. Aj mladé Ženšen totiž obsahujú nezanedbateľné množstvo panaxosidů, polysacharidov, polyacetylenů a ďalších unikátnych obsahových látok ženšenu. TČM ale mladý ženšen uznáva skôr len ako náhradu a kuchynskou prísadu - zmesi TČM štandardne používajú ženšen 6rokov.

Ženšenový koreň sa spracováva buď priamym vysušením na slnku na tzv biely ženšen (ginseng radix albumu), alebo tradičné úpravou parenie a vysušenie na tzv červený ženšen (ginseng radix rubra). Ich využitie je podobné, lekári TČM je však rozlišujú.

Výhodou červeného ženšenu je všeobecne trvanlivosť, vysoká koncentrácia obsahových látok (až 20% panaxosidů hmotnostne) a zvýšená odolnosť voči plesniam, škodcom a oxidácii. Obsahové látky červeného ženšenu sú mimoriadne stabilné a vydržia bez ujmy aj niekoľkomesačné skladovanie. Pri namočení červený ženšen rýchlo napučí a dobre sa lúhom.

Kvalita a cena

Kvalita a cena ženšenu je všeobecne veľmi rôzna. Tu ponúkané druhy 3-ročného a 6letého ženšenu boli vybrané tak, aby pokrývali všetky cenové kategórie červeného ženšenu av danej kategórii ponúkal optimálnu kvalitu.

Tovar