Ženšeň pravý TaiwanTCM Liang, plátky


0,55 €/g
Ďalšie obrázky
Ženšeň pravý TaiwanTCM Liang, plátky 1 Ženšeň pravý TaiwanTCM Liang, plátky 2 Ženšeň pravý TaiwanTCM Liang, plátky 3
Popis:
6-ročný ženšeň, sušený koreň, červený
Min. množstvo:
30 g
Výrobca:
TaiwanTCM
TaiwanTCM

Ženšen pravý TaiwanTCM Liang je ženšen vysokej kvality, rovnako ako napríklad luxusné KGC Korea Insam. Kvalita ženšenu TaiwanTCM Liang je zaručená jeho testovaním podľa noriem Tchaj-wane, jediné krajiny sveta s neprerušenú tradíciou Tradičné čínskej medicíny.

Ženšen pravý TaiwanTCM Liang je:

  • šesťročný - najvyššia veková kategória pestovaného ženšenu
  • upravený ako "ženšen červený" (ginseng radix rubra), teda parením a sušením
  • plátkovanie priečne na os koreňa
  • navažovanie v množstve podľa priania zákazníka

Obsahové látky ženšenu (panaxosidy, polysachardy, polyacetyleny atď) sú tepelne stabilné a bez problémov vydrží aj dlhší var. "Ženšen červený" sa svojimi vlastnosťami vyrovná, alebo aj predbehne čerstvý ženšen. Je vysoko trvanlivý a pri optimálnom skladovaní (v chlade a suchu) vydrží niekoľko desiatok mesiacov. Najlepšie je skladovať ho v uzavretej fľaši, aby sa uchovalo ženšenový aróma.

Prívlastok "Liang" znamená "dobrý, úctyhodný" a používa sa na označenie plne vyzretého ženšenu bez zvláštnych požiadaviek na tvar koreňa. V Tradičné čínskej medicíne existujú ešte vyššej triedy ženšenu, u ktorých sa vyžaduje, aby koreň tvarom pripomínal ľudskú postavu.

Spôsob užívania

Sušený koreň ženšenu pravého TaiwanTCM Liang možno pripraviť niekoľkými spôsobmi. Obvykle sa pripravuje lúhovaním v horúcej vode, možno ho však lúhovať aj alkoholu, konzumovať suchý, alebo pridávať do pokrmov. Tradične sa odporúča ženšen užívať dopoludnia, rovnako dobre ale účinkuje v ktorejkoľvek dennej dobe. Napriek poverám, ženšen nespôsobuje problémy so zaspávaním.

Pri príprave pokrmov: Ženšen sa v ázijskej kuchyni používa často a vo veľkom množstve, hoci je považovaný za surovinu trochu luxusné. Kórejskej kurča sa ženšenom je populárny v celej Ázii a varí sa s pridaním niekoľkých veľkých koreňov ženšenu. Ženšen, cesnak a kimči spoločne tvoria tzv svätú trojicu kórejskej kuchyne.

Ženšenový nálev (čaj): Pripravuje sa prevarením zvoleného množstvo ženšenu vo vode a následným niekoľkominútovým lúhovaním. Pije sa teplý. Ak z nejakého dôvodu nemôžete variť, potom aspoň dlho lúhujte. Je potrebné venovať pozornosť dostatočnému vylúhovanie, až kým plátky úplne nezmäknú a nezbělají. Plátky možno zaliať opakovane. Vylúhované plátky odporúčame zjesť, čo zaručí maximálne využitie obsahových látok.

file preparation Panax ginseng teafile preparation Panax ginseng teafile preparation Panax ginseng teafile preparation Panax ginseng tea

Silný ženšenový odvar: Pripravuje sa 15-minútovým prevarením 5-10 plátkov ženšenu TaiwanTCM Liang v 700ml vody. Tento odvar sa tradične používa na posilnenie pri vyčerpaní, podchladení alebo na prekonanie únavy pri mimoriadnom duševnom alebo fyzickom vypätí. Rovnakým spôsobom sa používa kórejskej ženšenový kura (samgyetang), čo je v zásade silný ženšenový odvar kombinovaný s variáciou na kuracie polievku.

Dávkovanie

Ženšen pravý Liang - denná dávka ženšenu

Ženšen pravý TaiwanTCM Liang sa zvyčajne užíva dlhodobo po dobu 1 až 3 mesiacov. Bežná denná dávka pre dlhodobé užívanie sa v Ázii obvykle pohybuje medzi 1 až 5 gramy, čo zodpovedá ½ plátku až 3 plátkom ženšenu TaiwanTCM Liang. V Českej republike je stanovená maximálna odporúčaná denná dávka na 2 gramy. Kvôli zložitosti komplexu obsahových látok ženšenu nemožno presne predpísať, ako av akej dávke má ženšen konkrétna osoba užívať. Ak s užívaním ženšenu pravého TaiwanTCM Liang zatiaľ nemáte skúsenosti, musíte sa s ním najskôr prakticky zoznámiť a získať cit pre správne dávkovanie. Osobné dennú dávku určíte najlepšie tak, že po niekoľko dní užijete dávku vyššiu. Ak sa dostaví pocity prílišnej stimulácie, dennú dávku znižujte postupne o ½ plátku. Duševné stimulácia môže byť žiaducim účinkom, pri dlhodobom užívaní však môže byť nepohodlná. Ženšen pravý je z hľadiska nežiaducich účinkov zhruba na úrovni zeleniny typu petržlen. Pri skúšaní pamätajte na to, že jeho účinok môže nastupovať pomaly. Pri dlhodobom užívaní je vhodné urobiť vždy po 3 mesiacoch 1-mesačnú prestávku.

Účinky

O ženšenu pravom bolo publikovaných niekoľko tisíc vedeckých prác, viac ako o akejkoľvek inej rastline. Bol to práve ženšen, ktorý v 50. rokoch inšpiroval I. Brechmana k vytvoreniu celej kategórie adaptogénov. Avšak Nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady č 1924/2006 zo dňa 20. decembra 2006 výslovne zakazuje predajcom uvádzať u potravín a doplnkov stravy akákoľvek tzv "zdravotné tvrdenie", okrem tých, ktoré schváli priamo Európska Komisia alebo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Informácie o zdravotných účinkoch ženšenu a ďalších adaptogénov tu preto zo zákona nesmieme uvádzať.

Odporúčame:

Kniha o ženšenu Kniha "O ženšenu" - zaujímavá, užitočná knižka o pôvode a kvalite ženšenu, jeho liečivých účinkoch a spôsoboch užívania a dávkovanie. Knižka Ženšen pravý - najúčinnejší posilňujúci prostriedok TČM a najúčinnejší doteraz známy adaptogén Knižka: "Ženšen pravý" - praktická 8-stranová brožúrka o vlastnostiach, príprave a užívanie ženšenu.

Možné nežiadúce účinky a interakcie

Vedecké správy sa zhodujú na tom, že vážnejšie zdravotné problémy sa pri užívaní ženšenu prakticky nevyskytujú, resp. sú na úrovni placeba. Ich riešenie patrí do rúk lekára ..

Interakcie ženšenu sú pomerne vzácne a málo závažné. Boli popísané interakcie s warfarínom, fenelzínom a ďalšími liekmi, aj keď literatúra v tomto smere je rozporuplná. Informujte svojho lekára o tom, že užívate ženšen.

Laboratórne skúšky a certifikácia:

Certifikát o zdravotnej bezpečnosti SZÚ pre Ženšen pravý TaiwanTCM Liang

Skúšobný protokol EÚP č 184-2017/11

Doplnok stravy - povinné informácie:

V ČR je pre ženšen ako doplnok stravy predpísaná maximálna odporúčaná denná dávka 2g (1 plátok). Ďalšie povinné informácie: Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Uložte mimo dosahu detí. Doplnky stravy nie sú náhradou pestrej stravy. Diabetici by mali užívanie ženšenu vopred konzultovať s lekárom, pretože ženšen môže mierne znižovať hladinu cukru v krvi. Osoby užívajúce antikoagulanciá (lieky proti zrážanlivosti krvi) a diuretiká (lieky na zvyšovanie vylučovanie vody) by mali užívanie ženšenu vopred konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Z nedostatku bezpečnostných údajov nemožno ženšen odporučiť deťom, tehotným a dojčiacim ženám.