Leskokôrka (reishi)

leskokôrka lesklá, latinsky: Ganoderma lucidum; japonsky: reishi, mannentake; čínsky: lingdžr; anglicky: Reishi mushroom, Lingzhi mushroom

Predaj LESKLOKORKA (ponuka)

Charakteristika LESKLOKORKA (huby reishi)

Leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum) je huba, ktorá má medzi liečivými hubami podobné postavenie ako ženšen medzi liečivými rastlinami. Plodnice LESKLOKORKA sú veľmi úhľadné, lesklej, akoby nalakované, farby hrdzavo hnedé až červenohnedé. Spodná strana klobúka je biela, s Rourke, výtrusy sú škoricovej farby. Hlavné účinné látky lesklokôrovky a ženšenu spadajú do rovnakých kategórií - polysacharidy a triterpenoidy. Pri bližšom pohľade samozrejme ženšen a leskokôrka obsahujú rôzne konkrétne druhy týchto zlúčenín.

Leskokôrka obsahuje ešte pestrejší výber triterpenoidov ako ženšen - bolo v nej popísané viac než 310 takýchto amfifilickými molekúl, ktoré sú na jednej strane rozpustné vo vode, na druhej strane ale majú (podobne ako steroidné hormóny) schopnosť prechádzať lipidickej membránou dovnútra buniek. Triterpenoidy LESKLOKORKA sa zhruba delia na ganoderovej kyseliny, ganodermové kyseliny, ganoderenové kyseliny, lucidenovej kyseliny, luciderové kyseliny, ganoderioly, lucidumoly, ganolaktony, ganoaldehydy, lucialdehydy atď. A podrobne rozlišujú písmenami a číslami. Práve tieto triterpenoidy dodávajú lesklokorce jej charakteristickú horkú chuť.

Účinky LESKLOKORKA (huby reishi)

Lesklokorce sa hovorí "huba nesmrteľných" a jej povesť v TČM v istom zmysle predčí aj ženšen . TČM si bola výnimočnosti tejto huby vedomá najmenej po dobu 2,5 tisíce rokov, čo vieme vďaka tomu, že túto hubu opisuje tzv. "Vnútorná kniha Žltého cisára", lekárska kniha TČM ktorá v danom období vydaná. Starí Číňania nevedeli účinky lesklokôrovky presne zmerať a vedecky vysvetliť, ale zaradili ju medzi hlavné tradičné liečivá svojho systému. V priebehu storočí lesklokôrovka opriadla zázračné historky, bola nazývaná "elixírom života" a "hubou nesmrteľnosti", vyhľadávaná kráľovi a oslavovaná básnikmi. Štylizovaná ikona LESKLOKORKA sa v tradičnej čínskej kultúre doposiaľ považuje za symbol šťastia. Obrovský oceľový ornament predstavujúce lesklokôrovka môžeme napríklad nájsť ako jedinú ozdobu na každej strane slávneho taiwanského mrakodrapu Taipei 101, ktorý sám predstavuje štylizovaný stonku bambusu.

O účinkoch LESKLOKORKA bolo publikovaných takmer 1000 vedeckých prác a je všeobecne považovaná za archetyp liečivé huby. Avšak nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 výslovne zakazuje predajcom uvádzať u potravín a výživových doplnkov (kam adaptogény patrí) akákoľvek tzv. " Zdravotné tvrdenie " okrem tých, ktoré schváli priamo Európska Komisia alebo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Informácie o zdravotných účinkoch LESKLOKORKA a ďalších adaptogénov tu preto nesmieme uvádzať a musíte si ich nájsť sami.

Užívanie a dávkovanie LESKLOKORKA (huby reishi)

Leskokôrka predávaná v kapsliach, alebo tabletách väčšinou obsahuje návod na doporučené dávkovanie. Bežné dávkovanie 3x denne 1-3 kapsule nalačno, zapiť vlažnou vodou (alebo prášok rozpustiť vo vlažnej vode). TČM odporúča po požití krátkej zahrievacie cvičenia.

Kvalita a cena LESKLOKORKA (huby reishi)

Lesklokôrovka možno nájsť po celom svete, nie je ale hojná a pokrytie dopytu sa musí pestovať. Napriek peknému vzhľadu sú plodnice LESKLOKORKA pre tuhú konzistenciu nepožívateľné a musí sa práškovať, čím vzniká tzv. 100% plodnicový prášok. Ten je horké, ale príjemnej chuti a dá sa piť napríklad rozmiešaný v teplej vode alebo v káve. K zvýšeniu výdatnosti obsahových látok (čo je dôležité u kapsúl) sa vykonáva koncentrácia: Obsahové látky lesklokôrovky sa vylúhujú a zhustí tak, že 1g práškového koncentrátu vydá za niekoľko gramov mletej plodnice.

Okrem výrobkov z plodníc existujú aj výrobky z mycélia a tzv. "Primordia" - drobných hrček z ktorých by neskôr vyrástli plodnice. Mycélium a primordium sa vyrába v laboratóriu kultiváciou na agare alebo v tekutom médiu. Z tohto typu materiálu samozrejme nemožno vyrobiť plodnicový prášok. Výroba koncentrátu je jediný spôsob ako mycélium dostať do jedlé formy. Využitie mycélia zlacňuje výrobu, pretože odpadá fáza čakanie na rast plodníc, ktorý je u tejto huby veľmi pomalý.

Nie je jasné, ako plodnicové a mycéliové výrobky po stránke kvality porovnávať, nemožno to ale vykonať jednoduchým porovnaním celkového obsahu polysacharidov a ďalších látok. U LESKLOKORKA totiž nejde o polysacharidy všeobecne, ale o špecifické polysacharidy a proteoglykánmi, ktoré nemožno zachytiť jednoduchým percentuálnym údajom. Veď agar na ktorom sa mycélium pestuje je koniec koncov tiež polysacharid ... Nechceme inovatívnym metódam pestovania mycélia upierať ich potenciál, ale tradičný spôsob užívania lesklokôrovky bol vždy vo forme dospelých plodnice.

Leskokôrka ako doplnok stravy ( povinné informácie )

  • Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie!
  • Uložte mimo dosahu detí!
  • Doplnky stravy nie sú náhradou pestrej stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostných údajov nemožno odporučiť tehotným a dojčiacim ženám!