Sedoulek

sedoulek japonský, latinsky: Ophiopogon japonicus; čínsky: mai-tong; anglicky: dwarf lilyturf;

Predaj sedoulku (ponuka)

Opis, účinné látky a účinky sedoulku

Sedoulek japonský je u nás známy ako akvarijné rastlina, ale pre TČM predstavujú podlhovasté koreňovej hľuzy tejto rastliny významnú surovinu, používanú k posilneniu jin princípu. Má neutrálny, mierne sladkú chuť a používa sa spolu so ženšenom do zimných posilňujúcich polievok čínskej kuchyne. Z kulinárskeho hľadiska obsahuje koreňová hľuza sedoulku len obmedzené množstvo škrobu a vyniká vysokým pomerom bielkovín ku škrobu.

So zhruba existujúcimi 150 biomedicínskymi vedeckými publikáciami sa sedoulek japonský radí medzi stredne dobre preskúmané liečivé rastliny. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 výslovne zakazuje predajcom uvádzať u potravín a výživových doplnkov (kam liečivé rastliny patrí) akákoľvek tzv. " Zdravotné tvrdenie ", okrem tých, ktoré schváli priamo Európska Komisia alebo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Pretože lekári túto rastlinu nemajú v osnovách, záujemcovia o jej účinky, ak sú aké, sa musia obrátiť na špecializovaného botanika, farmaceuta, alebo znalého praktika TČM.

Spôsob užívania sedoulku

Sedoulek japonský sa užíva varený, napríklad ako súčasť silného ženšenového odvaru na zdôraznenie niektorých jeho vlastností. Hľúzky sa varí buď vcelku, alebo rozkrojené pozdĺžne na polovice. Uvarený sedoulek je vhodné zjesť (lúhuje sa veľmi pomaly a je ťažké spoznať, či je už dostatočne vylúhovaný). Typická dávka je 1-5g (2-10 hľúz). Pred prípravou je dobré nechať sedoulek napučať. Časť hľúz môžeme nakrájať na kolieska, časť necháme vcelku aby zdobili výsledné jedlo svojím typickým tvarom.

Recepty a návody s využitím sedoulku

Sedoulek ako doplnok stravy ( povinné informácie )

  • Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie!
  • Uložte mimo dosahu detí!
  • Doplnky stravy nie sú náhradou pestrej stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostných údajov nemožno odporučiť tehotným a dojčiacim ženám!