krpčiarka šípovitá, latinsky: Epimedium sagittatum; čínsky: jin-jang-huo; anglicky: barrenwort, horny goat weed. Názvoslovná poznámka: "jin" a "jang" v čínskom názve tejto byliny nemajú nič spoločného s taoistickými princípmi jin a jang. Slovo "jang" v čínskom názve krpčiarka znamená jednoducho koza a celý názov sa dá voľne preložiť ako "bylina nadržaných kôz" ...
Krpčiarka je bylina ktorá sa používa na prípravu čaju podobne ako čajovník. Bola opísaná v r. 456 nl v Šen-nongově knihe bylín - jednej zo základných učebníc TCM. Hlavné obsahové látky krpčiarka sú flavonoidy epimedin A, epimedin B, epimedin C a ikarin. Krpčiarka ďalej obsahuje špecifické polysacharidy. Krpčiarku užívame buďto na odporúčanie odborníka TČM, alebo jednoducho vtedy, keď chceme vyskúšať to, čo sme doteraz neskúsili.
Za najdôležitejšie obsahovú látku krpčiarky sa všeobecne považuje ikarin (angl. icariin). Je ale jasné že účinok bylín možno len málokedy redukovať na jednu jedinú obsahovú látku. O zdravotných účinkoch liečivých rastlín však nemáme právo hovoriť ani ich nijako naznačovať - pretože podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006 nesmieme uvádzať tzv. "zdravotné tvrdenie" - ďalšie informácie o krpčiarke si preto budete musieť nájsť sami. So 400 riadnymi vedeckými publikáciami v databáze Medline sa krpčiarka radí medzi tie lepšie preskúmané liečivé rastliny, prečítať si o něj možete i tu.
Krpčiarka (Epimedium) sa obvykle užíva v množstve 1-2g denne, formou odvaru alebo výluhu, alebo v kombinácii s inými bylinami podľa odporúčania odborníka TČM.