lotos indický, latinsky: Nelumbo nucifera; čínsky: lien; anglicky: Indian lotus;
V čínskom i indickom tradičnom bylinkárstve sa lotos považuje za jednu z najcennejších rastlín. Všetky jeho časti sú jedlé, ale najdôležitejšie je lotosové semienko (lotosový oriešok) a lotosový podzemok.
Lotosové semienko (semien nelumbinis) je veľké (asi 1cm), biele a vnútri obsahuje horké embryo (lotosový kľúčik). Odstránením horkých kľúčikov vzniká lotosový oriešok. Lotosový oriešok so svojím vysokým obsahom bielkovín a tukov podobá strukovinám (sója, cícer, šošovica), ktoré však predbehne jemnou chuťou a konzumovatelnosťou aj v surovom stave. Zvláštnosťou lotosových semien je ich dlhovekosť. Klíči najskôr po niekoľkých desiatkach rokoch a klíčivosť si zachovávajú dlhšie ako 200 rokov.
Lotosový podzemok (rhizoma nelumbinis) je podzemná (tj. v bahne rastúca) hľúza tejto vodnej rastliny. Tvarom pripomína sladké zemiaky (batáty), ale má nižší obsah škrobu a vyšší obsah vlákniny a špecifických lotosových fytokomplexov. Od sladkých zemiakov sa líši aj tým, že obsahuje vzduchové dutiny, ktoré podzemok v bahne nadnášajú a uľahčujú mu dýchanie. Na priečnom reze hľuzou sú tieto dutiny viditeľné ako diery usporiadané do charakteristického vencovitého vzoru. Z lotosových hľúz sa pripravuje lotosová múka, ktorá sa používa namiesto múky zemiakovej.
Lotosový kľúčik (plumula nelumbinis) je súčasť semena (embryo). Má veľmi horkú chuť a pri spracovaní sa oddeľuje. Napriek horkej chuti je lotosové embryo úplne nejedovaté a možno ho kulinársky využiť napríklad do horkých likérov a toník. Obsahuje horké alkaloidy lotusin, nuciferin, pronuciferin, liensinin a neferin. Lotosové klíčky sú úplne nejedovaté.
Aj ďalšie časti lotosu (listy, stonky, kvety a plodový terč) sú jedlé. Kvety sú zaujímavé tým, že fungujú ako prírodný hmyzí hotel. Sú vyhrievané (lotos je jedna z mála rastlín schopných vytvárať teplo) a v priebehu noci lákajú hmyz k odpočinku. Nad ránom sa zatvoria a hotelových hostí uväzní až do budúceho večera, čím si lotos zabezpečí dokonalé opelenie. O lekárskom využití lotosu tu nesmieme hovoriť, pretože podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006 tzv. " zdravotné tvrdenia " nie sú povolené. O účinkoch tejto úžasnej plodiny sa informujte inde, začať môžete napríklad tu.
Jednotlivé časti lotosovej rastliny majú svoje špecifické využitie v TČM. Varený lotosový podzemok sa využíva ako zdravá zelenina a je populárny najmä vo vegetariánskych reštauráciách. V krajinách, kde sa lotos pestuje sa podzemok využíva vo veľkom množstve. Vo iných častiach sveta sa väčšej popularite teší lotosový oriešok, ktorý možno konzumovať aj v surovom stave, ale chutnejší je keď sa pripraví na spôsob strukovín - nechá sa napučať a potom uvarí než úplne nezmäkne. Má jemnú chuť a dobre sa hodí do mäsitých jedál i do ľahkých dezertov. Horký lotosový kľúčik možno vďaka jeho obsahovým látkam využiť v likérnictve.