momordika horká, latinsky: Momordica charantia Descourt. ; čínsky: ku-kua; indicky Karel; anglicky: bitter melon, bitter gourd;
Momordika je plazivá, tekvici podobná rastlina s bylinnými výhonmi dlhými až 5m. Plody sú 5-25 cm dlhé, vretenovitého tvaru, se zvrašteným povrchom, zrením žltnú. Dužina nezrelých plodov je horká. Napriek horkosti má surová momordika mimoriadne sviežu a príjemnú chuť, ako tuhšia, šťavnatá a chrumkavá uhorka. V zrelom stave horkosť takmer mizne, dužina získava múčnatú konzistenciu s melónovou príchuťou, dreň obaľujúca semená sa farbí vínovo, získava želatinovitú konzistenciu a sladkú chuť. Semená sa tvarom podobajú hrubším semenám tekvice s nepravidelným povrchom, majú nepríjemnú chuť. Momordika je zdrojom vitamínu C v latentnej forme (askorbigenu). Mimo sezónu, alebo mimo oblasti rozšírenie je k dispozícii sušená vo forme čaju.
Momordika patrí z hľadiska obsahových látok medzi mimoriadne zaujímavé a relatívne viac preskúmané rastliny. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 však výslovne zakazuje predajcom uvádzať u potravín a doplnkov stravy (kam adaptogény patria) akékoľvek tzv. " Zdravotné tvrdenie " okrem tých, ktoré schváli priamo Európska Komisia alebo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Začať môžete napríklad tu.
Sušené plátky pripravte asi 5-minútovým prevarením 5-6 kúskov v 200ml vody, alebo pridajte do akéhokoľvek práve zaliateho čaju na 2-5 minút. Z hľadiska prípravy je momordika v podstate sušená zelenina a podľa toho sa s ňou aj zaobchádza. Možno ju použiť napr. na zvýšenie výživnej hodnoty mäsovej polievky (je nutné si zvyknúť na horkú chuť). V oblasti jej rozšírenia sa horké mäsové polievky s momordikou bežne pripravujú a sú veľmi žiadané. Pred prípravou polievky je nutné z momordiky vybrať všetka semienka.