Notoginseng

Ženšen notoginseng (Panax notoginseng) je druh ženšenu odlišný od ženšenu pravého. Rastie v južných oblastiach Číny. Notoginseng sa v TČM nazýva tiež ťienčchi alebo sančchi ženšen a svojím využitím sa trochu líši od ženšenu pravého. Ide ot typický adaptogén.

Predaj notoginsengu (ponuka)

SpeciesCode: 13705

Vek a spracovanie notoginsengu

Rovnako ako ženšen pravý, aj ženšen notoginseng je dlhoveká rastlina, ktorej koreň vyžaduje 6 rokov rastu k plnej zrelosti. Lacnejšie notoginsengy sa pestujú kratšiu dobu, najmenej však 3 roky. Notoginseng sa spracováva analogicky ako ženšen pravý, tj. buď prostým sušením (sušený notoginseng), alebo parením a následným vysušením (preparovaný notoginseng). V TČM sa zvyčajne využíva parená verzia, ktorej výhody sú rovnaké ako u ženšenu pravého (vyššiu trvanlivosť a vyšší podiel hydrolyzovaných panaxosidov).

Účinné látky a účinky notoginsengu

Hlavné účinné látky notoginsengu sú podobné ako u ženšenu pravého - triterpenoidní saponíny zvané panaxosidy a ginsenosidy. Zložením sa notoginseng dosť podobá ženšen pravému , ale TČM pre neho má špecifické využitie. Notoginseng je regulárny, panaxosidy obsahujúci druh rodu ženšen (Panax).

Pretože informácie o jeho účinkoch by bolo možné vykladať ako tzv. "zdravotné tvrdenie" podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006, o účinkoch notoginseng sa informujte inde.Začať možete napríklad tu.

Užívanie a dávkovanie notoginsengu

Notoginseng sa užíva najlepšie v kombinácii s inými bylinami podľa inštrukcií praktika TČM. Možno ho ale užívať aj samostatne - je to koniec koncov len špecifický druh ženšenu a tak ho možno aj užívať. Pripraviť ho možno lúhovaním v horúcej vode. Obvykle sa používa asi 8g (4-5 plátkov) louhovaných v 1/4 litra vody na dávku. Notoginseng (rovnako ako ostatné adaptogény TČM) možno tiež využiť pri príprave pokrmov.

Notoginseng ako doplnok stravy ( povinné informácie )

  • Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie!
  • Uložte mimo dosahu detí!
  • Doplnky stravy nie sú náhradou pestrej stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostných údajov nemožno odporučiť tehotným a dojčiacim ženám!

 

Vážení zákazníci, od 24. do 31. mája som v zahraničí.
O vaše objednávky z tohto obdobia sa postarám po mojom návrate. Ospravedlňte prosím tento dočasný stav.
S priateľským pozdravom Stanislava Šindelářová.