Rozchodnica (Rhodiola) patrí medzi klasické adaptogény. Najznámejším druhom je rozchodnica ružová (Rhodiola rosea), ale rod rozchodnica obsahuje mnoho ďalších druhov, ktorých liečebná vlastnosti sa skúmajú. Okrem rozchodnice ružovej sa v TČM široko využíva rozchodnica vrúbkovaná (Rhodiola crenulata).
Rozchodnica ružová je populárny adaptogén. Za jej hlavnú účinnú látku sa považuje glykozid salidrosidov (tiež rhodiolosid). Salidrosidov je pomerne jednoduchá molekula (glukozid tyrosol). Rozchodnica ďalej okrem iného obsahuje rosin, rosarin, rosavin, flavonoidy (rhodionidin, rhodiolgin, rhodalidin, rhodionin atď.), Lignany a bežné rastlinné terpenoidy, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu.
Pretože informácie o účinkoch rozchodnice by bolo možné vykladať ako tzv. "zdravotné tvrdenia" podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006, o účinkoch rozchodnica sa informujte inde, začať môžete napríklad tu.
V TČM sa užíva koreň rozchodnice (rhizoma et radix rhodiolae) na liečbu mnohých rôznych chorôb. Pri užívaní rozchodnice na liečbu konkrétnych chorôb sa riaďte inštrukciami praktika TČM. V Sovietskom Zväzu bola rozchodnica už v r. 1969 odporučená ministerstvom zdravotníctva ako adaptogén. Jej užívanie sa postupne rozšírilo aj do ostatných európskych a mimoeurópskych krajín. Rozchodnica možné užívať ako iné adaptogény. Typické užívanie je vo forme záparu (čaju) zaliatím 2-5g krájaného koreňa horúcou vodou.