Šišiak (Scutellaria) je populárny liečivá rastlina a adaptogen obľúbený zvlášť v TČM. Rod šišak obsahuje niekoľko významných druhov, z ktorých najznámejší je šišiak bajkalský (Scutellaria baicalensis). Okrem šišiaka bajkalského TČM široko využíva aj ďalší druh rodu Scutellaria, šišiak fúzatý (Scutellaria Barby). Ďalší významný druh, šišiak stranokvětý (Scutellaria lateriflora) rastie v Severnej Amerike.
Šišiak je populárny adaptogén. Obsahuje veľké množstvo účinných látok, ktoré sú v koreni ešte koncentrovanejšie. Účinné látky šišiaka sú najmä flavonoidy bajkalein, bajkalin, vogonin, vogonosid, β-elemen a ďalšie. Medicínsky využívané druhy šišiaka sú si svojimi obsahovými látkami podobné a sú do istej miery zameniteľné.
Pretože informácie o jeho účinkoch by bolo možné vykladať ako tzv. "zdravotné tvrdenie" podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006, o účinkoch šišiaka sa informujte inde, začať možete na príklad tu.
V TČM sa zo šišiaka využíva koreň (radix scutellariae). Ten je napríklad doležitou súčásťou menšieho prerastlíkového lektvaru i väčšieho prerastlíkového lektvaru. V európskom a americkom bylinkárstvo sa tiež bežne používa vňať (herba scutellariae). Ako adaptogén je šišak neškodný a možno ho užívať a dávkovať ako ktorúkoľvek inú bežnú bylinu. Typické užívanie šišiaka je vo forme záparu (čaju) zaliatím 2-5g drogy horúcou vodou. Tento čaj sa potom pije 1-3x denne. TČM šišak využíva samostatne aj v kombinácii s inými bylinami. Pri užívaní šišiaka na liečbu konkrétnych chorôb sa riaďte inštrukciami praktika TČM.