Sladovka (sladké drievko)

sladkovka čínska (sladké drievko), latinsky: Glycyrrhiza uralensis; čínsky: gan zao; anglicky: chinese Liquorice;

Predaj sladovky čínskej (ponuka)

Popis, účinné látky a účinky sladkého drievka

Sladovka čínska je jednou z najdôležitejších a najčastejšie používaných rastlín TČM. Je častou súčásťou významných bylinných změsí Tradičnej čínskej medicíny, ako sú generálny posiľňující lektvar, lektvar šiestich vznešených, menší prerastlíkový lektvar, a mnohých dalších.

Najdôležitejšou obsahovou látkou sladovky je glycirrhizin - saponín 50x sladší ako sacharóza. Sladké drievko ďalej obsahuje špecifické flavonoidy (liquiritin, glabrin ..), ako aj nešpecifické flavonoidy bežné v čeľadi bôbovitých, napríklad genistein. Hlavnou zložkou jej silice je sladkodrievkovo voňajúci anetol, ktorý má navyše antibakteriálne účinky. Informácie o liečebnom využití sladkého drievka zo zákona (podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1924/2006) nesmieme podať - prosím obráťte sa na iné informačné zdroje, začať môžete napr. tu.

Prakticky najviac využívanou časťou sladkého drievka je koreň, či skôr podzemok (glycyrrhizae radix et rhizoma). U sladkého drievka môže hrúbka podzemku ľahko dosiahnúť 30mm i viac. Oproti iným bylinám má sladovka tú výhodu, že jej kvalita sa dá posúdiť ochutnaním - jej hlavná obsahová látka (glycyrrhizin) má totiž intenzívne sladkú chuť. U sladkého drievka silnej vône a chuti si teda môžeme byť istý jej účinnosťou.

Užívanie sladovky

Sladovka je rastlina, ktorá síce nepatrí medzi jedovaté rastliny, ale nie je ani adaptogén. Pri dlhodobom užívaní môže mať sladkého drievka vedľajšie účinky kvôli jej schopnosti zvýšiť hladinu kortikoidných hormónov v tele. S užívaním sladkého drievka je lepšie sa obrátiť na lekára znalého bylinkárstvo alebo praktika TČM.

V arabskom svete je sladkého drievka súčasťou povzbudzujúcich energetických nápojov, ktoré sa používajú na zahnanie smädu počas islamského pôstného mesiaca Ramadánu, čo je opäť dané jej účinkom na kortikoid. Ich trvalá konzumácia je nevhodná. Naproti tomu u nás dostupné sladkého drievka cukríky a cukrovinky sú vzhľadom k nízkemu obsahu sladkého drievka úplne bezproblémové.

Recepty a návody na užívánie sladovky (sladkého drievka)

Sladké drievko ako doplnok stravy ( povinné informácie )

  • Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie!
  • Uložte mimo dosahu detí!
  • Doplnky stravy nie sú náhradou pestrej stravy!
  • Nemožno odporučiť tehotným a dojčiacim ženám!