Recept: Ženšenový čaj

ženšenový čaj

Ženšenový čaj je veľmi praktickým spôsobom konzumácia ženšenu. Hodí sa jak k otestovaniu účinkov rôznych dávok ženšenu na organizmus, tak i k dlhodobému užívaniu pravidelných denných dávok. Do čaju môžeme k ženšen pridať aj obľúbenú čajovinu alebo sušené ovocie. Odporúčame vyskúšať plody kustovnice, tie čaju zlepšia chuť a arómu a obohatia ho o veľké množstvo vitamínov, stopových prvkov a LBP (lycium barbarom polysacharidov).

Potrebujeme:

ďalšie čajoviny či prísady podľa chuti:

  • vrecúško obľúbeného čierneho, zeleného alebo ovocného čaju, alebo
  • obľúbené sušené ovocie, alebo
  • 10-20 plodov kustovnice TaiwanTCM

Namiesto ženšenu LIANG môžeme použiť akýkoľvek kvalitný 6-ročný koreň - TaiwanTCM CHEN`50, TaiwanTCM CHEN`20, Kórea Insam. Môžeme použiť aj kvalitný mladší koreň - TaiwanTCM mladý, aj s ním získame kvalitný, naozajstný ženšenový čaj s patričným množstvom obsahových látok. V žiadnom prípade sa nejedná len o ženšen len "pre chuť".

Množstvo použitého ženšenu možno upraviť podľa individuálnych potrieb a skúseností.

Príprava:

Ak je to možné varíme ženšen vo vode asi 10 minút. Ak nemôžeme variť, zalejeme ho horúcou vodou (100 ° C) a lúhujeme najmenej 20 minút, alebo čo možno najdlhšie. Ak sme koreň lúhovali krátko, môžeme ho po vypití čaju zaliať horúcou vodou znova a znova. Ďalšia možnosť je, že si napríklad ranný čaj pripravíme už večer a necháme ho lúhovať cez noc, napríklad aj v termoske. Pred konzumáciou si takýto čaj môžeme ohriať. Pripravený ženšenový čaj neskladujeme dlhšie ako 24 hodín, inak sa môže pokaziť.

Ženšenový čaj - pripravíme si 1 plátok ženšenu TaiwanTCM LIANG a vrecúško čierneho čaju
Pripravíme si 1 plátok ženšenu TaiwanTCM LIANG a vrecúško čierneho čaju
Ženšenový čaj - pridať kustovnicu
Môžeme pridať aj hrsť kustovnice TaiwanTCM
Ženšenový čaj - zalejeme horúcou vodou
Všetko vložíme do hrnčeka a zalejeme horúcou vodou
Ženšenový čaj - lúhujeme
Ženšen pokiaľ možno lúhujeme čo najdlhšiu dobu, vrecúško s čajom môžeme odstrániť skôr
Ženšenový čaj -
Ak sme pridali kustovnicu, necháme ju tiež lúhovať po celú dobu
Ženšenový čaj -
Po vylúhovanie, pokiaľ možno ženšen aj kustovnicu snívame

 

Vážení zákazníci, od 4. do 26. júla som na dovolenke.  O vaše objednávky sa v mojej neprítomnosti raz za týždeň postará brigádnička Iva.  Pre vaše otázky prosím využívajte emailovú adresu: info@ariadne.cz.  S priateľským pozdravom Stanislava Šindelářová