Recept: Ženšenový tinktúra (alkoholový extrakt)

Ženšenový tinktúra (alkoholický extrakt) je prípravok, ktorého výhodou je skladovateľnosť a okamžitá použiteľnosť. To ocenia tí, ktorí nemajú čas si zakaždým robiť čaj. Tinktúru si môžeme ľahko pripraviť sami doma.

Potrebujeme:

Príprava 1:

Prísady vložíme spoločne do sklenenej nádoby tak, aby bol koreň úplne ponorený v liehu. Koreň môžeme nalámať na menšie kúsky. Necháme stáť na tmavom mieste (nie v chladničke) najmenej 14 dní. Prílišný chlad lúhovania spomaľuje. Fľaša občas obrátime (trepaním sa zmäknutý ženšen rozdrví). Po ukončení lúhovania prelejeme tinktúru do vhodnej nádobky. Sušené plátky pri lúhovaní značne nabotnají a stále v sebe zadržujú značné množstvo tinktúry a účinných látok, tomu ale pri tomto jednoduchom spôsobe lúhovania nedá zabrániť. Plytvanie sa vyhneme tým, že pokrutiny skonzumujeme, treba ako prísadu do polievok . Tinktúru skladujeme najlepšie na tmavom a chladnom mieste (typicky chladničky), ale aj pri izbovej teplote má dlhú trvanlivosť. Vzhľadom k vysokej rozpustnosti panaxosidů nie je medzi použitím 40% a 70% liehu veľký kvalitatívny rozdiel.

príprava ženšenový alkoholovej tinktúrypríprava ženšenový alkoholovej tinktúrypríprava ženšenový alkoholovej tinktúry

Príprava 2:

Tí z Vás, ktorí majú prístup k funkčnému Soxhletovom extraktoru (pán Soxhlet bol z Brna, neviem ale kde presne býval - to si musíte zistiť sami, keby ste si ten jeho extraktor chceli ísť požičať), majú možnosť pripraviť si ešte kvalitnejšie tinktúru podstatne rýchlejšie a pohodlnejšie - do extrakčnej patróny sa nasype krájaný alebo drvený ženšen a do extrakčného sa pridá 7-10ml rozpúšťadla (použil by som 70% konzumný lieh) na každý gram ženšenu, extraktor sa uvedie do chodu a extrahuje sa za bežného tlaku, kým sa extrační patróna nestočí 4 ×. Pokrutiny po takejto extrakcii obsahujú už len malé množstvo panaxosidů - takmer všetky rozpustné látky prejdú do tinktúry.

Užívanie

Ženšenový tinktúra sa užíva sa v malom množstve. Používajú sa dávky od púhych 10 kvapiek až k malému Panák (5ml). O dávkovaní musíte rozhodnúť hlavne vy sami, a to tak, že si spočítate, akému množstvo ženšenu 1ml pripravené tinktúry zodpovedá. Aj v malom množstve je ženšen prospešný.

Najlepšie je tinktúru užívať ráno pred jedlom v čistej vode, ktoré prepožičia zaujímavú chuť, možno ju ale pridávať do iných nápojov. Príjmu malého množstva alkoholu v tinktúre sa nemusíme obávať - ​​ukazuje sa že alkohol v takto malom množstve nie je vôbec zdraviu škodlivý.

Vážení zákazníci, od 24. do 31. mája som v zahraničí.
O vaše objednávky z tohto obdobia sa postarám po mojom návrate. Ospravedlňte prosím tento dočasný stav.
S priateľským pozdravom Stanislava Šindelářová.